Οι Ράπτορς κέρδισαν τον… εξωγήινο Ντουράντ!

Υπάρχει πολύς κόσμος που πιστεύει ότι στο τέλος της σεζόν στους Τελικούς του ΝΒΑ θα αναμετρηθούν οι Γουόριορς με τους Ράπτορς. Αν το πρώτο πιάτο για αυτό που έρχεται ήταν το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, τότε όλοι οι φίλοι του ΝΒΑ θα πρέπει να ανυπομονούν για αυτό!

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι με πολλές ανατροπές, οι Ράπτορς επιβλήθηκαν με 131-128 των Γουόριορς, καταφέρνοντας να αντέξουν τον… τυφώνα Κέβιν Ντουράντ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 51 πόντους (τρίτος παίκτης των Γουόριορς φέτος που σημείωσε 50αρα σε αγώνα μετά τους Κάρι και Τόμπσον!), 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ και μόλις 1 λάθος (!) σε 43 λεπτά συμμετοχής!

Ήταν ένα παιχνίδι που χάρηκαν… όλοι οι ουδέτεροι, με τους – για ακόμα μία φορά χωρίς Κάρι και Γκριν – Γουόριορς να επιστρέφουν από το -18 και να στέλνουν το ματς στην παράταση χάρη σε ένα τρομερά δύσκολο σουτ του Ντουράντ στο τέλος της τέταρτης περιόδου.

Στην παράταση ωστόσο το Γκόλντεν Στέιτ δεν άντεξε άλλο και υπέπεσε σε 5 λάθη – όταν στην συνολική διάρκεια του αγώνα είχε συνολικά 10 – με τους Ράπτορς να φτάνουν στη νίκη.

Ο Καγουάι Λέοναρντ με 37 πόντους (season high) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει 26 πόντους και τον Σερτζ Ιμπάκα 20 πόντους.

Για τους Γουόριορς, πίσω από τον μυθικό Ντουράντ υπήρχε ο Κλέι Τόμπσον με 23 πόντους (αλλά 3/9 τρίποντα), με τον Γιόνας Γερέμπκο να προσθέτει 17 πόντους.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΜΕ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ PLAYOFFS

Οι Ράπτορς ξεκίνησαν καταιγιστικά το παιχνίδι και ξέφυγαν με 20-6 και 32-14, πριν κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 38-25. Το Τορόντο έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και συνέχισε να κάνει το ίδιο και στην δεύτερη περίοδο, ξεφεύγοντας με 52-35 πριν το Γκόλντεν Στέιτ μειώσει σε 67-58.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ράπτορς ήταν ξανά εξαιρετικοί, εκτοξεύοντας εκ νέου την διαφορά στους 17 πόντους (79-62) στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά οι Γουόριορς βρήκαν πάλι τον τρόπο να μειώσουν σε 96-88 στο τέλος της. Και, στην τέταρτη περίοδο, φρόντισαν να φτάσουν το Τορόντο στα όριά του, με τον Ντουράντ να σημειώνει τους 11 τελευταίους πόντους της ομάδας και να στέλνει μόνος του το παιχνίδι στην παράταση, ισοφαρίζοντας σε 119-119!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Ράπτορς αποδείχθηκαν όμως πιο φρέσκοι. Παίρνοντας λύσεις από τους Σιάκαμ και Γκριν και βρίσκοντας τρόπο να αναγκάσουν τον Ντουράντ να πασάρει, οι Καναδοί κατάφεραν στο τέλος να φτάσουν στη νίκη, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 19-4.