Ουντινέζε – Γιουβέντους 0-2: Οκτώ στα οκτώ με υπογραφή Κριστιάνο Ρονάλντο!

20

Καλπάζει για το όγδοο σερί πρωτάθλημα η Γιουβέντους του Μάσιμο Αλέγκρι. Οι “ασπρόμαυροι” πέρασαν ένα άνετο απόγευμα στην έδρα της Ουντινέζε, νικώντας την με 2-0.

Η “Μεγάλη Κυρία” με το συγκεκριμένο “διπλό” πέτυχε το οκτώ στα οκτώ στην Serie A, φτάνοντας τους 24 βαθμούς, εννέα πάνω από την Νάπολι.

Οι φιλοξενούμενοι “ζύγισαν” την αντίπαλό τους στα πρώτα λεπτά του α’ ημιχρόνου και “χτύπησαν” μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού. Η Ουντινέζε κέρδισε ένα κόρνερ, η Γιουβέντους αμύνθηκε σωστά και βγήκε στην κόντρα με τον εξαιρετικό Κανσέλο να σεντράρει στην περιοχή, εκεί που πετάχτηκε ο Μπετανκούρ και έγραψε με κεφαλιά το 1-0.

Μόλις πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κριστιάνο Ρονάλντο να πετύχει το τέταρτο γκολ του στην Serie A.

Ο Πορτογάλος που δεν περνάει και λίγα εκτός γηπέδων με την κατηγορία για βιασμού του πρώην μοντέλου, Κάθριν Μαγιόργκα, στον αγωνιστικό χώρο είναι σούπερ και πιστός στο ραντεβού του με τα αντίπαλα δίχτυα.

Στο 37′, λοιπόν, ο “στρατιώτης” Μάντζουκιτς προστάτεψε τη μπάλα στην περιοχή της Ουντινέζε και την μοίρασε στον Κριστιάνο. Ο CR7 χωρίς να το σκεφτεί ιδιαίτερα… τράβηξε το σουτ με το αριστερό και έκανε το 2-0 αφού ήταν αδύνατο για τον Σκουφέτ (σ.σ. έδειξε εξαιρετικά ρεφλέξ σε αρκετές φάσεις) να αντιδράσει.

ΠΕΡΑΣΕ ΕΚΤΟΣ ΤΟΝ ΝΤΙΜΠΑΛΑ

Στα ενδιαφέροντα της αναμέτρησης στο δεύτερο ημίχρονο που δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις, ήταν η απόφαση του Αλέγκρι να περάσει εκτός στο 66′ τον Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός δεν ήταν καλός, ενώ η αλλαγή του, ο Μπερναρντέσκι από τη στιγμή που πάτησε στο χορτάρι έκανε πιο επιθετική τη “Γιούβε” και ανέβασε τον ρυθμό, έστω κι αν το ματς είχε τελειώσει από το πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.